Pastırmalı Kolay Börek

[Toplam:14    Ortalama:3.2/5]

Pastırmalı Kolay Börek, adı üzerinde gayet kolay yapılışı olan bir tarif. Ana malzeme pastırma olunca her tarif çok çok güzel oluyor. Kolay Börek tarifi şöyle;

Malzemeler
3 yufka
1 su bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta
12 dilim pastırma
Çörek otu

Yapılışı
Cam bir kasede yoğurt, sıvıyağ ve yumurtanın akını karıştırın.
Tezgahınızı temizleyip ilk kat yufkayı serin ve her yerine yoğurtlu karışımdan sürün.
Aynı şekilde bir kat yufka bir kat yoğurt olacak şekilde tüm yufkaları serin.
Yufkayı sigara böreğinde olduğu gibi, 12 eşit parçaya kesin ve her parçaya birer dilim pastırma yerleştirip gevşek şekilde sarın.
Üzerlerine yumurta sarısı sürüp, çörek otu dökün.
190 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin.
Fırında pişirmek istemeyenler tavada kızartın.

Pastırma hangi tarife girerse girsin onu saraylara yakışır hale getiriyor bence. Bu börek de şanslı bir börek pastırmalı olmasından mütevelli. Pastırmalı Kolay Börek inanılmaz lezzetli. İçinde pastırma dışında hiçbir şey yok. Pıt pıt sarıveriyorsunuz, ve kızartıyorsunuz. ‘Ya formuma dikkat ediyorum ben, kızartma yiyemeeeem’ diyen çıtır kızlarımız, Pastırmalı Kolay Börek’i fırında pişirin siz tontişler. Ama kusura bakmayın, fırında yapılan da çok hoş ama kızartma gibi olmuyor, olamıyor be! Bir kereden bir şey olmaz, siz efendi gibi kızartın da yiyin.

Pastırma Orta Asya’da yaşayan atalarımızın yörük olması sayesinde bir kültür olarak bugüne kadar gelmiş bir lezzet. Sürekli o su kenarı senin bu su kenarı benim dolanmaları sebebiyle, yanlarında uzun süre sıcağa, soğuğa dayanabilecek yiyecekler taşımak durumunda kalmışlar. E biz Türk milleti olarak etsiz duramayız malum. Bundan sebep avladıkları hayvan etlerini yanlarında götürebilmek adına kurutup tuzlayıp muhafaza etmişler. Her gittikleri yerde de dilimlemiş dilimlemiş keyfine varmışlar. Muhtemelen baharatlar ve sarımsak sonradan işin içine girmiş. Ama iyi ki de girmiş. Bakın unutmayın, çemensiz pastırma pastırma değildir. Gülü seven dikenine katlanır misali, çemenin günler sonra bile bizlerden uzaklaşmayan kokusuna da katlanmak durumunda kalsak da, çemeni seviyoruz!

Efendim Pastırmalı Kolay Börek pazar kahvaltılarında şahane gidiyor. Yufkaların arasındaki yoğurtlu sos inanılmaz bir yumuşaklık veriyor Pastırmalı Kolay Börek’e ve kurumamasını sağlıyor.

Afiyetler olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen