Kayseri Usulü Fırın Ağzı

[Toplam:41    Ortalama:2.3/5]

Kayseri Usulü Fırın Ağzı parmakları yedirtecek cinsten bir tarif. Emek olmadan yemek olmaz diyor ve 2 saatinizi ayırıp yapmanızı öneriyoruz. Malzemeler ve tarifi şöyledir;

Malzemeler
1 kg kuzu pirzola
200 gram ince kıyım kuyruk yağı
6 adet sivri biber
3 adet domates
8 diş sarımsak
2 yemek kaşığı biber salçası
2 yemek kaşığı domates salçası
2 su bardağı su
Kırmızı toz biber
Tuz
Karabiber

Yapılışı
Fırın tepsisine pirzolaları dizin.
Domates ve biberleri iri iri doğrayın ve etlerin üzerine yerleştirin.
Sarımsakları ayıklayın, ikiye bölün ve tepsideki etlerin arasına yerleştirin.
Geniş bir cam kase içinde baharatları, domates ve biber salçasını ve kuyruk yağını su ile karıştırın.
Karışımı etlerin üzerine dökün.
200 derecelik fırında 1.5 saat pişirin.

Yine etli ve bol bol yağlı bir kayseri yemeği. Kayserili zayıf kardeşlerimizi alınlarından öpüyorum. Böyle bir mutfak ve damak tadının olduğu yerde fit kalmak bir meseledir. Zoru başarmadır ve iradedir. Kuzu pirzola ve kuyruk yağını görünce zaten bir duracaksın, birkaç gün bir şey yemeyip yer açacaksın. Fırında pişen lokum gibi pirzola ile sebzelerin harika birleşmesi sizi sizden alacak.

Kayseri mutfağı maşşallah pek bol etli, yağlı tarifleriyle bizi şaşırtmıyor değil. Bu zenginlik nedir? Bu kadar çok et, bu kadar çok tereyağ. İşler tıkırında herhalde diye düşünüyorum. Aman daha çok versin allah, maşşallah diyelim. Kayseri Usulü fırın ağzı yanında güzel bol sebzeli bir bulgur pilavı yapabilirsiniz. Ya da çok da abartmak istemiyorsanız, pide ile yağına bana bana zevkle tüketebilirsiniz.

Kayseri’de genelde evlerde yapılmazmış bu tarif. Her mahallenin kendi fırınında pişirilirmiş. Yani evde yapıyorsunuz, tepsiyi dolduruyorsunuz ve fırıncı abilere götürüyorsunuz, onlar icabına bakıyorlar. Yani gayet zahmentsiz. Muhtemelen evde pişenden çok daha da lezzetli oluyor. Ama maalesef İstanbul’da böyle bir lüksümüz yok. Yani en azından benim yok. Yakında zincirleşmiş, butik pasta filan yapan fırınlar var. Ben şimdi et dolu tepsimi alıp da ‘Canlar şunu atıverin de akşama hazır edeyim.’ filan diyemem, bir yerleriyle gülerler. Böyle bir şansı olanlar, şansınızın farkına varın.

Neyse efendim, Kayseri Usulü Fırın Ağzı’nın mis gibi kokusuna ve görünüşüne kanıp fırından çıkar çıkmaz pirzolalara atlamayın keza parmaklarınız yanabilir. Sakin sakin yiyin.

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen